Może się oczywiście zdarzyć, że nie masz żadnego specjalnego pomysłu na otwarcie własnej firmy, wykazujesz za to wszelkie predyspozycje do stania się dobrym przedsiębiorcą, posiadasz zmysł innowacyjny i pragniesz ulepszać otaczającą Cię rzeczywistość. Wtedy doskonałą alternatywą dla założenia nowej firmy może być kupienie już istniejącej. Jakkolwiek zakup istniejącej firmy bywa często o wiele bardziej ryzykowny niż założenie własnej, to przynajmniej w tym przypadku od samego początku wiesz, z czym masz do czynienia. Poza tym kupując istniejącą firmę, nie musisz przechodzić okresu jej rozruchu, co bywa równie ryzykowne.

Niektórzy uważają, że założenie własnej firmy to jedna z najbardziej ryzykownych inwestycji. Jeśli jednak rodzaj działalności firmy pokrywa się z Twoimi umiejętnościami i zainteresowaniami, ryzyko to nie jest już tak wielkie, jak mogłoby się wydawać. Poza tym ryzyko jest pojęciem względnym: zatrudniając się na etacie ponosisz również ryzyko, możesz przecież pewnego dnia stracić pracę.

Jednym ze sposobów zminimalizowania ryzyka związanego z założeniem własnej firmy jest rozpoczęcie działalności gospodarczej w niepełnym wymiarze czasu. Przypuśćmy, że jesteś administratorem sieci komputerowej i zarabiasz 40 000 zł rocznie. Chciałbyś założyć własną firmę i byłbyś całkiem zadowolony, gdyby na początek Twoje dochody nie zmniejszyły się. Po przeprowadzeniu krótkiego badania rynku dowiedziałeś się, że godzina usługi, którą chciałbyś świadczyć, kosztuje 40 zł.

Musisz więc przepracować około 20 godzin w tygodniu, aby osiągnąć zbliżony do dotychczasowego poziom dochodów (zakładając, że rok ma 50 tygodni). Swoją firmę możesz prowadzić w domu, oszczędzając na kosztach lokalowych i wyposażeniu (dzięki temu koszty rozpoczęcia działalności będą bardzo niskie). (Uwaga: pominęliśmy koszty zatrudnienia pracowników, które nie są, oczywiście, bez znaczenia).

Zamiast opuszczać dotychczasowe miejsce pracy, wypływając od razu na szerokie wody małego biznesu, warto rozważyć opcję zatrudnienia na część etatu, a w wolnym czasie rozkręcać swą działalność. Po roku czy dwóch, kiedy praca w Twojej własnej firmie będzie zajmować Ci więcej niż 10 godzin tygodniowo będziesz mógł powiedzieć, że osiągnąłeś swój cel połowicznie.

Mając takie zabezpieczenie nie będziesz się bał odejść z pracy etatowej, a poświęcając więcej czasu interesom, bez problemu osiągniesz 20 godzin tygodniowo i tym samym zrealizujesz założenia. Właściciele wielu firm obniżają koszty związane z rozpoczęciem działalności wykorzystując własne doświadczenie i umiejętności. Możesz rozpocząć zakładanie firmy inwestując zamiast kapitału swój czas i energię. Kiedy już poznasz konkurencję i będziesz w stanie zaoferować nie gorszy poziom usług, pojawi się problem, w jaki sposób skutecznie sprzedać to, co masz do zaoferowania.

Bez wątpienia, aby kupić istniejąca firmę, będziesz potrzebował większego kapitału niż do założenia własnej. Kupno istniejącego przedsiębiorstwa może się również wiązać z koniecznością wyłożenia na początek większej gotówki w formie zadatku. Dlatego, jeśli się okaże, że zakupiona firma nie przynosi oczekiwanych profitów, masz znacznie więcej do stracenia niż gdybyś zakładał własny interes. Kolejne ryzyko, jakie ponosisz kupując istniejącą firmę, związane jest z przyczyną, dla której jest ona sprzedawana. Może się okazać, że to firma nierentowna lub w słabej kondycji finansowej. Trudno wymagać od sprzedającego, by wyjawił nam wszystkie przyczyny, dla których chce pozbyć się swej firmy.