W dużych miastach jak np. Warszawa jedną z gałęzi biznesu opartego na usługach utrzymania czystości jest pranie wykładzin. Usługę tą można oferować jako pewną składową abonamentu na usługi porządkowe luba jako zupełnie odrębną usługę. Aby wykonać czyszczenie wykładziny w sposób skuteczny i profesjonalny należy posiadać pewną wiedzę na ten temat, oraz dobrej jakości sprzęt i środki piorące. Poniżej postaram się opisać te wymagania w sposób bardziej szczegółowy.

Profesjonalny sprzęt do prania wykładzin.

Pod tym pojęciem kryją się przede wszystkim 3 rodzaje urządzeń. Pierwszym z nich jest profesjonalny odkurzacz do pracy na sucho. Najlepiej sprawdzają się odkurzacze kolumnowe, generalna zasada, że im mocniejszy tym lepszy sprawdza się także w tym przypadku, jednakże dla nas o wiele ważniejsze będzie to aby odkurzacz był wyposażony w dwa silniki. Jeden silnik napędza turbinę odkurzacza a drugi silnik za pomocą paska klinowego napędza szczotkę to rozczesywania runa. Kolejnym czynnikiem ważnym z naszego punktu widzenia jest dostępność worków. Z urządzeń które mogę polecić jest odkurzacz Karcher CV38/2 koszt około 2200 zł

Kolejnym niezbędnym urządzeniem jest wysokiej mocy urządzenie ekstrakcyjne. Tutaj wielkość i moc możemy uzależnić od wielkości przeznaczonych do prania powierzchni. Kupując duży ekstraktor taki jak np. Santoema Maxi jesteśmy świetnie przygotowani do prania wykładzin o kilkusetmetrowej powierzchni. Jednakże często zdarzą nam się powierzchnie wykładzin rzędu 10-50 metrów kwadratowych. Do tak małych pomieszczeń warto mieć jakiś ekstraktor przenośny jak np. santoema sabrina, puzzi 200, czy jakiegoś rodzaju numatic. Wówczas możemy też za pomocą małego ekstraktora świadczyć usługi takie jak pranie kanap Warszawa. Duże ekstraktory zazwyczaj mają szerokie ssawki, grube węże i ciężko jest prać meble tapicerowane. Także podumowując musimy założyć, że na początku będą nam potrzebne co najmniej dwa ekstraktory jeden duży do prania dużych powierzchni wykładzin, a drugi mały do prania małych powierzchni i czyszczenia kanap, narożników, foteli, krzeseł biurowych itp. Duży ekstraktor to koszt około 10-15 tyś zł, mały około 5 tyś. zł.

Mamy więc zakupiony odkurzacz kolumnowy i dwa ekstraktory, pozostała nam więc jeszcze szorowarka do wykładzin. Tutaj też warto mieć dwa urządzenia. W zależności od rodzaju wykładziny, zabrudzeń i ceny usługi przydadzą nam się szorowarka tarczowa, lub szorowarka walcowa typu duplex. Koszt każdej z nich to około 5 tys.

Podsumowując wydając dwadzieścia tysięcy z kawałkiem możemy wejść w branże świadczenia usług pranie wykładzin Warszawa. Nie jest to duża kwota i myślę że warto zainwestować, ale pod warunkiem że ma się możliwość otrzymania dobrych zleceń. Jeżeli zaczynamy i nie mamy pomysłu na pozyskiwanie zleceń warto najpierw zrobić mały research wśród firm z którymi współpracujemy, lub wśród znajomych i podejmijmy decyzję dopiero po zrobieniu solidnego biznesplanu.

Do obliczonej wyżej kwoty będziemy musieli doliczyć oczywiści koszt środków chemicznych do prania. Tutaj zupełnie inne preparaty będą nam potrzebne do prania wykładzin w biurach, restauracjach a inne środki do czyszczenia kanap. Warto więc mieć sporą paletę różnych środków piorących. Szczególnie należy zróżnicować preparaty do prania materiałów z włókien syntetycznych i naturalnych. Pamiętajmy o świętej zasadzie, iż materiały naturalne pierzemy preparatami o PH lekko kwaśnym a syntetyczne preparatami zasadowymi.