Każdy ma własną definicję małego przedsiębiorstwa. Jedną z najbardziej obrazowych, choć może niezbyt dokładnych, jest definicja podana przez naszego starego przyjaciela, który był właścicielem firmy dłużej, niż niejeden z nas żyje na tym świecie. Co więcej, był on nie tylko właścicielem firmy, ale również autorem wielu publikacji na temat biznesu, konsultantem i wykładowcą. Nie ulega zatem wątpliwości, że poznał wiele różnych sposobów funkcjonowania prywatnego przedsiębiorstwa.

Na pytanie, czym jest własna firma, odpowiedział:

„Miejscem, gdzie do pomieszczeń biurowych możesz wprowadzić własnego psa, kiedy tylko masz na to ochotę”.

Pewnie już wyobrażacie sobie jego niemieckiego owczarka hasającego wśród biurek?

Kiedy się chwilę zastanowisz zrozumiesz, że to wcale nie najgorsza definicja. Wolność wyboru jest przyczyną posiadania własnej firmy, którą najczęściej wymieniają doświadczeni właściciele, zapytani, dlaczego zdecydowali się na taką drogę kariery zawodowej. Jak lepiej wyrazić ową wolność, jeśli nie opowiadając o swym starym psisku towarzyszącym nam w czasie pracy? Niestety, decyzja o tym, czy założyć lub kupić firmę, jest o wiele bardziej złożona niż problem zabierania ze sobą do pracy Twego ulubionego zwierzaka (lub członka rodziny)! Realia kierowania własną firmą nie sprowadzają się wyłącznie do założenia, że zyskujesz w ten sposób nieograniczoną wolność, tak jak nie możesz zakładać, że będąc pracownikiem etatowym wolność tę będziesz miał maksymalnie ograniczoną. Nawiasem mówiąc znamy pracownika (prawnika z zawodu), który zabierał do pracy swego potężnego dobermana! Firmy zwykle jednak odwiedzają klienci, posiadanie psa w biurze nie zawsze więc jest odpowiednie.

Oczywiście większość ludzi nigdy nie podejmie decyzji o założeniu własnej firmy kierując się tym, że będą mogli nie rozstawać się ze swym ulubieńcem! Na taką decyzję będą miały wpływ przeróżne czynniki, poczynając od Twojej sytuacji finansowej, przez chęć stworzenia potrzebnego produktu, lub świadczenia usług na wysokim poziomie aż po Twoje predyspozycje.